Strom života z ořechu amerického

V prvotním plánu se počítalo s tím, že se do rovné desky vyfrézuje celkem jednoduchý výřez obrysu stromu. Mezery vzniklé frézováním se měly následně vyplnit barevnou pryskyřicí. Postupně se ale návrh upravoval až do stavu, kdy byl 2D výřez nahrazen 3D reliéfem doplněným podsvícením pomocí LED pásků, Výsledek tak mohl sloužit ne jen jako dekorace, ale i jako zdroj nepřímého/rozptylového světla.

Ve hře byly primárně dvě varianty zavěšení. Buď mohl být strom zavěšený u stropu jako lustr nebo jako obraz na stěnu s podsvícením. Zákaznice si nakonec vybrala variantu zavěšení na stěnu.

Protože se počítalo s umístěním na světle tónovanou plochu, bylo jasné, že strom i rám okolo by měly mít tmavý odstín. Jako základní materiál tak byl zvolen americký ořech, který má nádhernou, tmavě hnědou barvu.

Reliéf stromu života vyfrézovaný do ručně dělané spárovky byl doplněn perleťově bílou pryskyřicí. Ta zároveň funguje jako difusor světla od bílých LED pásků zapuštěných do zadní části rámu. Do zadní části rámu byly vyfrézovány otvory pro kotvící prvky, které byly vyfrézovány z leštěné mosazi.

Jako finální úprava byl z důvodu praktičnosti zvolen bezbarvý lak na dřevo.

Rozměry: průměr 130cm, hloubka 7cm

Hmotnost: 30kg

Z procesu výroby:

Celý projekt byl v podstatě generální zkouškou, pro počítačem řízenou frézku, která byla dokončena doslova den před začátkem výroby stromu života. Jako jeden z prvních úkolů byl test frézování reliéfu do polystyrenu, aby se ověřila nejen funkčnost elektroniky, ale i mechanická tuhost rámu, stabilita a spolehlivost pohybových jednotek.

Následovalo srovnávání zkroucených fošen. Finální opracování fošen bylo ponecháno hoblovce, která má zanechává výrazně hladší povrch. Po slepení fošen byl do zadní strany vyfrézovaný otvor na podkladovou pryskyřici

Během tvrdnutí pryskyřice započaly práce na zadní části rámu jehož součástí byly i drážky pro umístění LED pásků. Jako difusor světla byla zvolena opět pryskyřice nepatrně tónovaná do bílé barvy. V první fázi byly vyfrézované drážky, které sloužili jako forma pro odlití pryskyřice. Po odlití a vytvrzení pryskyřice se vnější okraje odfrézovaly a za vytvrzenou pryskyřici se vyfrézovala drážka pro umístění LED pásků.

Během výroby zadního rámu vytvrdnula pryskyřice odlitá v předchozím kroku, a tak bylo možné přistoupit k frézování reliéfu. Až na drobné přestávky běžela frézka zhruba 90 hodin v kuse. Ve vřetenu se postupně vystřídalo několik nástrojů: od širokých pro srovnání čelní strany, přes hrubovací pro odstranění velkého množství materiálu až po jehlovité pro frézování finálního reliéfu.

Pak už zbývaly jen „drobnosti“ jako lepení zadního rámu, ruční broušení jednotlivých větviček a nakonec lakování bezbarvým lakem na dřevo.

Pak přišla řada na výrobu kotvících prvků z mosazi která se svou zlatavou barvou k americkému ořechu velmi hodí. Mosaz navíc lze celkem dobře brousit, leštit a také frézovat. Tak opět přišla na řadu počítačem řízená frézka. Zbytky dřeva z průběhu výroby posloužily pro test programu pro vyfrézování otvoru pro kotvící prvky. Pak už zbýval poslední krok, a to umístit je do zadní části rámu.